دانستنی های خودرو - خودروی پیل سوختی چیست؟

 

خودروهای پیل سوختی (fuel cell) برای تولید برق از هیدروژن استفاده می کنند. اما قیمت این خودروها چند است؟ آیا خریدن یک خودروی پیل سوختی فکر خوبی است؟

احتمالاً نام خودروهای پیل سوختی را قبلاً شنیده اید. برخی معتقدند قدم بعدی در صنعت خودروسازی همین نوع خودروها هستند. این خودروها مثل خودروهای برقی هیج نوع آلودگی تولید نمی کنند، اما علاوه بر این هم سوختشان خیلی دیرتر تمام می شود، هم برای سوختگیری مجدد احتیاج به زمان کمتری دارند.
تکنولوژی سوخت هیدروژنی چیز جدیدی نیست و در واقع به ۱۸۰۶ برمی گردد. در آن زمان یکی از اولین خودروهایی که اختراع شد با مخلوطی از گازهای هیدروژن و اکسیژن کار می کرد. امروزه بسیاری از بزرگترین خودروسازها در جهان در حال سرمایه گزاری برای تولید انبوه خودروهای هیدروژنی هستند.

خودروی پیل سوختی چیست؟
خودروی پیل سوختی شباهت بسیار زیادی به خودروی برقی دارد، با این تفاوت که خودروی برقی نیرویش را از یک باتری که روی خودرو سوار است دریافت می کند و خودروی پیل سوختی خودش برق مورد نیازش را در حال حرکت تولید می کند.
در یک خودروی هیدروژنی، بخش "پیل سوختی" از طریق ترکیب کردن هیدروژن و اکسیژن، برق تولید می کند که تنها محصول جانبی اش آب است. آبی که این خودروها تولید می کنند را می توانید با خیال راحت بنوشید، البته خیلی طعم خوبی ندارد.

مزایای این خودروها چیست؟
یکی از چیزهایی که باعث می شود خودروهای هیدروژنی را به عنوان آینده ی صنعت خودروسازی در نظر بگیرند این است که بر خلاف خودروهای بنزینی و دیزلی هیچ نوع آلودگی و آلاینده ای از جمله دی اکسید کربن و اکسید نیتروژن تولید نمی-کنند.
یکی دیگر از مزایای این خودروها در مقایسه با خودروهای برقی، زمان نسبتاً کمی است که برای سوختگیری لازم دارند. برای پر کردن مخزن هیدروژن حدوداً دو دقیقه زمان لازم است که تقریباً هم اندازه ی زمان لازم برای پر کردن باک یک خودروی بنزینی یا دیزلی است.
خودروهای پیل سوختی با هر بار سوختگیری مسافت قابل ملاحظه ای را هم می توانند طی کنند. برای مثال هیوندای ix۳۵ پیل سوختی می تواند با هر بار سوختگیری ۳۶۹ مایل (حدود ۶۰۰ کیلومتر) راه برود. به بیان دیگر، می توانید با یک بار سوختگیری از لندن تا بیرمنگام بروید.

برای سوختگیری خودروی پیل سوختی کجا باید رفت؟
برای سوختگیری این خودروها در انگلستان باید به یکی از ایستگاه های پر کردن هیدروژن مراجعه کنید. در حال حاضر ۱۴ ایستگاه در حال کار هستند و برخی از این ایستگاه ها به روی عموم باز نیستند. قرار است در آینده با افزودن ۷ ایستگاه دیگر خدمات دهی وسیع تر شود، اما خیلی زمان می برد تا شبکه ی ایستگاه های هیدروژن از لحاظ تعداد به پای پمپ بنزین ها برسد.

هزینه ی هیدروژن زدن چقدر است؟
بسته به تامین کننده های مختلف قیمت ها متفاوت است. اما در انگلستان، به صورت میانگین، یک کیلو هیدروژن حدوداً ۶ پوند قیمت دارد. برای مثال تویوتا میرای را در نظر بگیرید که باک هیدروژنش ۵ کیلو ظرفیت دارد. پر کردن این باک حدوداً ۳۰ پوند هزینه دارد. اما به علت اینکه افراد بیشتری به خرید این نوع خودروها رو آورده اند انتظار می رود هزینه هایش پایین بیاید.

در حال حاضر چه خودروهای پیل سوختی ای در بازار موجود هستند؟
از آنجایی که تکنولوژی خودروهای هیدروژنی هنوز نسبتاً جدید است، تعداد خودروهایی که با این تکنولوژی کار می کنند بسیار محدود است. در واقع در انگلستان فقط دو نمونه از این خودروها وجود دارند: تویوتا میرای و هیوندای ix۳۵ پیل سوختی که یک شاسی بلند کوچک است.
قیمت تویوتا میرای ۶۶ هزار پوند است و با هر بار سوختگیری می تواند ۴۸۰ کیلومتر راه برود. هیوندای ix۳۵ پیل سوختی حدوداً ۵۳ هزار پوند قیمت دارد. در حالی که دارندگان خودروهای هیبریدی و برقی می توانند تا ۴۵۰۰ پوند از دولت برای خودرویشان کمک هزینه بگیرند، برای خودروهای پیل سوختی کمک هزینه ای داده نمی شود.
ما به هر دو خودرو به خاطر پیشگام بودن در تکنولوژی خودروهای هیدروژنی جایزه ی تکنولوژی سال ۲۰۱۶ را اهدا می-کنیم. یک مدل دیگر هم هوندا Clarity است که در آمریکا موجود می باشد.

آیا خریدن یک خودروی هیدروژنی فکر خوبی است؟
اگر خریدار شخصی هستید، خودروی هیدروژنی را خیلی توصیه نمی کنیم، فقط به این علت که در حال حاضر زیرساخت های لازم برای این نوع خودروها به اندازه ی کافی نیست. مگر اینکه در نزدیکی یکی از ایستگاه های پر کردن هیدروژن در انگلستان زندگی کنید، وگرنه احتمالاً مجبور خواهید شد مسافت نسبتاً طولانی ای را برای سوختگیری طی کنید.
با این حال، احتمال اینکه ایستگاه های هیدروژن در انگلستان روند افزایشی را طی کنند بسیار زیاد است، همانطور که در آینده ی نزدیک خودروسازهای بیشتری به تولید اینگونه خودروها روی خواهند آورد. پس اگر دوست دارید در زمینه ی تکنولوژی همیشه در خط مقدم باشید، شاید فکر بدی نباشد که یک خودروی هیدروژنی بخرید.

 


  • 569

افزودن دیدگاه جدید