مقاله بررسی خودرو - بررسی ب ام و ۲۰۰۲

وقتی که از این زاویه در فاصله ای دور از بی ام و ۲۰۰۲ به دنیا نگاه می کنیم، اینگونه به نظر می رسد که افراد زیادی در سراسر دنیا در شرف ارتکاب اشتباهی وحشتناک هستند. مردم مثل ربات های وظیفه شناس از جعبه های خود بیرون می آیند و ماشین اشتباهی را می خرند. اینجاست که باید بگوییم اشتباه است، اشتباه است. چرا پول خود را برای جراحی پلاستیکی هدر می کنید. چرا پولتان را خرج این خودروهای به اصطلاح امروزی می کنید در حالیکه می توانید BMW ۲۰۰۲ را بخرید!؟افراد زیادی در سراسر دنیا به جای خودروهایی که این روزها سوار می شوند می توانستند خودرویی با فضای پای بزرگتر، فضای سر بیشتر، فضای چمدان بیشتر، ترمز بهتر، تایرهای عالی، سیستم تعلیق مستقل در عقب، جای دستکشی که شبیه به یک اورکت گران دوخته شده و یک زیر سیگاری که گویی کنار دست راننده جای گرفته است، تهیه کنند. لازم به ذکر نیست که چیزهای دیگری هم می توانستند به دست بیاورند مثل درهایی که کاملا متناسب است و صندلی هایی که هیچ وقت از نشستن روی آنها خسته نمی شوید.

تصمیم گیری را به خودشان واگذار می کنیم اگر راضی هستند در ظلمات خودرو بمانند، بگذارید بمانند. چیزی بین ۹ تا ۱۰ میلیون نفر فرصت سواری با این سدان کوچک ۲ در را با همه دوام و مقاومتش در برابر خرید ماشین هایی با ۲ برابر سایز و ۴ برابر قیمت، از دست خواهند داد، اما ۱۰ ها هزار نفر از مشتاقان آن را در سال ۱۹۶۸خریدند، پس شاید یک بار هم که شده حق با اکثریت نیست.


نسخه ۲۰۰۲، راه حل بی ام و برای همکاری با مشکل آلودگی است. به نظر برخی سواری با بی ام و ۲۰۰۲ یکی از مدرن ترین روش های تردد با وسیله نقلیه است در حالیکه شما روی صندلی های باشکوهی که به خوبی تنظیم شده اند می نشینید و پنجره های عالی و بلند دور تا دور شما را می گیرند. البته که جای شما راحت است و می توانید به هر جهتی که دوست دارید نگاه کنید. ماشین را روشن می کنید حسی که به شما می دهد اشتیاق و راحتی است. نه تبلی و نه صدای وزوز که به شما هشدار انجام کاری را بدهد.

کلاچ را بگیرید، کاملاً راحت است. انگار اصلا فنری وجود ندارد، حالا دنده یک، وزن پای چپ را از روی کلاچ کمی بردارید و با پای راست پدال گاز را فشار دهید، لحظه ای که خودرو حرکت می کند به شما قول میدهیم که حس کاملاً خوبی را تجربه خواهید کرد.

بی ام و ۲۰۰۲ بجز تیپ ها و مدل های مختلفش یک اسطوره هم داشت. افسانه ای به نام ۲۰۰۲ توربو که در سال ۱۹۷۳ و ۱۹۷۴ با قدرت ۱۷۰ اسب بخار تولید شد که در زمان خود مدل شگفت انگیزی به حساب می آمد. صفر تا ۱۰۰ این مدل ۷/۱ ثانیه بوده که این شتاب و این قدرت موتور، مدل های توربو را به خودروهای سوپر اسپورت زمان خودش نزدیک می کرد. مدل های کروک و تارگا هم از مدل های با ارزشی در این سری بود که به تعداد کمی تولید شده است.
نمی خواهیم این گونه تصور کنیم که این ماشین چیزی بیش از یک ماشین مسابقه ای خیابانی کوچک نیست. خودروی BMW ۲۰۰۲ شاید اولین خودروی تاریخ باشد که با موفقیت توانست شکاف بین افرادی که یک ماشین شدیدا رمانتیک می خواهند از یک سو و از سوی دیگر افراد بیش از حد عملگرا در گزارش های مصرف کنندگان را پل بزند. این خودروی محبوب همواره در ارزیابی ها رتبه قابل توجهی را به خود اختصاص می داد، و به خاطر چنین روحیه ی بالایی همواره مطلوب بوده است.

این ماشین پرطرفدار با ظاهری جذاب و دوست داشتنی، به همراه سواری لذتبخش و اسپورت، با قابلیت های حرکتی فوق العاده و شتاب بالایش از نکاتی بود که باعث شد نام ۲۰۰۲ به اسطوره ای فراموش نشدنی در طول تاریخ اتومبیل و به خصوص مسابقات اتومبیلرانی تبدیل شود.


سیستم فنربندی مک فرسون در جلو و جناغی در عقب، و عرض محور زیادش باعث شده این خودرو تعادل خوبی در پیچ ها داشته باشد. بی ام و ۲۰۰۲ به دلیل همین خصوصیات و طراحی ظاهری اش، سال ها در سراسر دنیا از جمله ایران جوانان هر نسل به این خودرو به چشم یک خودرو اسپورت نگاه کرده اند؛ در واقع این خودرو توانایی این را دارد که به راحتی اسپورت شود و همین خصوصیت باعث شده همچنان طرفداران خاص خودش را داشته باشد.  • 3675

افزودن دیدگاه جدید