مقاله بررسی خودرو - بررسی آئودی TT مدل ۲۰۱۶

آئودی TT ۲۰۱۶ در دو مدل کوپه چهاردرب یا دو درب کروکی موجود می باشد. در هر دو مدل، موتور چهار سیلندر توربو شارژ استفاده شده است؛ جعبه دنده دوکلاچه اتوماتیک و چهار چرخ متحرک دارند. آئودی، مدل TTS کوپه پرقدرت تر هم دارد که آن هم طراحی مجدد شده است و در بحث خودروها جداگانه به آن خواهیم پرداخت.  

نمای بیرونی و طراحی

طی ۱۵ سال اخیر این دومین بار است که TT باز طراحی شده است و از مدل ۲۰۰۷ آن نیز خیلی بهتر شده است. عرض آن به همان اندازه سابق است؛ ظاهر آن همان گونه است و می توان گفت TT تغییرات محدودی داشته است. تفاوت ها در جزئیات هستند بطور مثال شکل ذوزنقه ای آئودی کمی شبیه شش گوشه شده است و چند زاویه به چارچوبش اضافه شده است. لوگوی آئودی نیز بر روی کاپوت نشسته و دیگر خبری از سپرهای میله ای جلو نیست و چراغ های LED حالتی نیمه عصبانی از چراغ های جلوی دندانه دار را به فرد القا می کند.

در مقایسه با نسل دوم TT، کل ابعاد آن کمی کوچکتر شده اند اما جای تایرها ۱.۴ اینچ اضافه شده است. چرخ های ۱۸ اینچی آلیاژی و دو لوله اگزوز، استاندارد آن هستند. مدل TTS اما چهار اگزوزه و سپرهای منحصر به فرد دارد که خوشبختانه باسلیقه طراحی شده اند. نکته مثبت دیگر TTS در کروکی وجود ندارد که در نسل جدید TT اضافه شده باشد.

سواری با Audi TT ۲۰۱۶

مدل TTS توانی برابر با ۸۰۰  اسب بخار و سیلندر ۲ لیتری توربوشارژ، سواری راحت و نرم و گشتاور مناسبی دارد و سرعت سنج آن نیز دارای دامنه خوبی می باشد. متاسفانه کل این تجربه شیرین، یک جهش لرزان دارد و شتاب دهنده دارای تاخیر زیادی است و دنده اتوماتیک دوکلاچه آن کمی عجله دارد و به  سرعت به دنده بعدی می رود و تا وقتی نصف ترمز را فشار نداده اید، در برابر کاهش سرعت مقاومت می کند.

حالت های رانندگی آئودی شامل تنظیمات دینامیک است که قدری تاخیر شتاب گیری دارد اما حالت اسپورت آن که دنده ای است در بیشتر مواقع در حالتی قرار می گیرد که به دنده های سنگین تر تمایل دارد. اگر به دنبال خوردوی دینامیک و اسپورت می گردید، آئودی TT  ماشین اسپورت مناسبی اس.

کنترل آئودی ایده آل به نظر می رسد، حرکات نسبتاً تمیزی دارد و فرمان کلاسیکش نیز سالها طرفداران خودش را دارد. آئودی با طراحی مجددش سبک وزنی خود را حفظ کرده است و مدل چهار چرخ متحرک آن (کواترو) انتهایی مورب دارد. کندی شتاب آن کم است و هنگامی که موقع دور زدن کمی گاز می دهید، این خودرو به نرمی در جا دور می زند. می توانید دم عقب را نیز کمی بالا ببرید و از این طریق بدون تغییر خاصی حس کنترل بیشتری داشته باشید.

بر روی کاغذ ، قاعدتا فاصله بین دو محور مدل TT می بایست تمایل مدل های قدیمی تر این خودرو به جهش را کنترل کرده باشد اما در عمل کیفیت سواری هنوز هم اندکی سفت است. البته برخی معتقدند که این خصیصه متعلق به این کلاس خودرو است. مسیرهای موجدار بزرگراه ها، باعث تکان خوردن ملایم، اما مداوم کابین می شوند و صدای باد و جاده هم زیاد به گوش می رسد. در عوض می توانید محو استریوهای برتر بنگ اند اولوفسن شوید که برخی نیز معتقدند که چندان هم جذاب نیست و  همانند سیستم های B&O  است.

چرخ های ۱۹ اینچی تنها انتخاب ممکن بر روی آئودی TTS هستند اما باعث تعلیق هم می شوند زیرا تنظیم ثابت TT همین است. با توجه به کیفیت سواری بین خودروهای با قیمت مشابه مانند BMW سری ۲ و لکسوس RC ۳۵۰ آئودی TT هم می تواند انتخاب خوبی باشد.


نمای داخلی


نمای داخلی این خودرو اکثرا مینیمالیستی است وبه جای استفاده از عقربه های قدیمی، همه قابلیت های مولتی مدیا را در یک نمایشگر گنجانده است. نکته جالب توجه دیگر، گستره نامتقارن حاشیه ها، لبه ها و کنترل های مخفی است که خوب یا بد، تضاد کاملی با داشبوردهای طبقه طبقه ( مانند لکسوس ) دارد. مواد به کار رفته در آن از کیفیت خوبی برخوردار است و هرجایی که بازو یا زانویتان قرار می گیرد، فضایی به میزان کافی درنظر گرفته شده است.

صندلی های اختیاری مدل S Sport (استاندارد TTS ) فضای کوچکی برای نشستن دارند که شاید برای همه افراد مناسب نباشند. صندلی های غیر اسپرت با روکش چرم و شبیه جیر آلکانتارا و گرم کننده های صندلی و تعدیل قدرت آن، استاندارد آن هستند (روکش تمام چرم، اختیاری است ). آئودی دارای کابین کوچکی است اما از فضای آن به خوبی استفاده کرده است.  صندلی های جلو فضای قابل تغییر خوبی دارند و فضای جلوی زانو نیز در مقایسه با خودروهای دو برابر جادارتر به تناسب بهتر است. اما صندلی های عقب برای بچه ها مناسب نیستند چه برسد به بزرگترها چرا که فضای کناری و بالای سر آن ها کم است. لازم بذکر است مدل آئودی TT کروک هم که کلا صندلی عقب ندارد.ویژگی های ارگونومیک و الکترونیکی


کابین استاندارد آئودی همه عملکردهای صوتی و تصویری اش را بر روی دکمه های فرمان ریخته و یک صفحه نمایش ۱۲.۳ اینچی را جلوی فرمان قرار داده است. کمی طول می کشد به آن عادت کنید و البته استفاده از آن قطعا برای سرنشین ها راحت نیست. رانندگان می توانند بیشتر این عملکردها را از طریق کنترل های تعبیه شده روی فرمان یا کنترلگر MMI تعبیه شده روی کنسول آئودی انجام دهند.

فلسفه آئودی منحصر به فرد است و با یک سرعت سنج و کیلومتر شمار که می توانید اندازه اش را کوچک کنید تا فضا برای منوی دیگر یا ابزارهای ناوبری دیگر باز شود، آن را کامل کرده است. همچنین خود نقشه هم می تواند جنبه های زیادی را نشان دهد و با انگشت روی دکمه MMI می شود روی بخش های آن زوم کرد. این قابلیت عالی است اما نقشه را می شد با نام خیابان ها درست کرد و انتقال منوهایش را راحت تر کرد.

نمای بیرونی، محدودیت های فیزیکی دارد. ممکن است مجبور شوید فرمان را از سطح دلخواهتان بالاتر ببرید تا جلوی دید خود از صفحه را نگیرید. آئودی، دوربین عقب را هم همانجا تعبیه کرده تا اگر خواستید دور بزنید خود چرخ ها هم مانع دید می شوند.

اندازه صفحه عقربه های نمایشگر و همچنین تلفن بلوتوث، سیستم صوتی و رادیو پلاس اچ دی و ماهواره ای استاندارد است. سیستم ناوبری و Audi Connect، شامل وای فای تعبیه شده داخل خودرو نسل ۴G LTE Wi-Fi نیز اختیاری هستند.فضای صندوق عقب

آئودی TT کوپه، ۴ متر مربع فضای صندوق عقب، پشت صندلی های عقب دارد که مقدار غافلگیر کننده ای چمدان را در خود جای می دهد. صندلی های عقب خمش ۵۰/۵۰ اضافی هم دارند اما آئودی حجم خاصی را به آن اختصاص نداده است و مدل هاچ بک آن فضای زیادی دارد. اما مدل کروک چنین تعبیه ای ندارد و صندوق عقب آن فقط ۲.۵ متر مربع است. دست کم مدل کروک آن وقتی که سقف را باز می کنید، فضای باز در اختیارتان می گذارد.

فضای کابین کمی فضا برای استراحت آرنج و جای دست باقی می گذارد اما جلوی دنده هم فضای خوبی برای وسایل هست و زیر صندلی های جلو یک کشو برای وسایل هست. اما باید فکر کنید جا لیوانی دوم را کجا پیدا کنید چون فقط یک جالیوانی قابل دید تعبیه شده است. دومی داخل کنسول وسط است و اگر در کنسول را بردارید می بینید جای یک لیون آن جا هست. حتی می توانید آرنجتان را داخل آن بگذارید و بسیار راحت و دم دست است.


ایمنی

تست تصادف روی آتودی TT نجام نشده است و حجم کم فروش آن احتمال تست را کمتر می کند. سنسورهای پارک عقب استاندارد هستند اما دوربین عقب اختیاری است. سیستم هشدار نقطه کور هم همین طور است. سیستم هشدار برخورد از جلو و تغییر مسیر هم تعبیه نشده اند.ارزش این مدل در کلاس خودش

خریداران مدل کروک شاید بخواهند به BMW Z۴  یا مرسدس بنز کلاس اس ال کا فکر کنند و گزینه های آنها از BMW سری ۲ تا لکسوس RC ۳۵۰ و حتی خود آئودی A۵ در نوسان باشد. همه این پنج خودرو در رنج قیمت آئودی TT هستند.

آئودی TT جدید، ماشین راننده هاست؛ قبول، خطاهایی دارد اما در بقیه موارد در سطح قابل قبولی خوب است. آئودی جواهری پنهان است که می بایست کمی جلا داده شود.

 

 


  • 1417

افزودن دیدگاه جدید