مقاله بررسی خودرو - بررسی کیا اپتیما مدل ۲۰۱۶

کیا اپتیما اگرچه پیش از این هم خوب بود ولی در طراحی جدید آن در مدل ۲۰۱۶  به مراتب بهتر شده است . مواردی نیز وجود دارد که می توانست بهتر باشد ، اما کیا در حفظ جایگاه اپتیما در بازار رقابتی خودروهای سدان سایز متوسط ، عملکرد بسیار خوبی داشته است .رانندگی با اپتیما ۲۰۱۶
 در رانندگی با اپتیما ۲۰۱۶ در حالت اسپورت ، پاسخگویی سیستم انتقال  نیرو و سیستم هدایت تغییر می کند و فرمان سفت تر می شود  ، اما نه به اندازه ای که یک فعالیت بدنی سنگین محسوب شود . فراموش نکنیم نمی توان اپتیما را در رده ی خودروهای لوکس سدان مانند BMW قرار داد ، اما برای کلاس ماشین های غیرلوکس و غیر سرعتی اتومبیلی با عملکرد بسیار خوبی است . در حالت اسپورت ، سیستم انتقال قدرت مدت زمان بیشتری در دنده های سنگین باقی می ماند و این مساله امکان عکس العمل سریع تر را برای اتومبیل فراهم می کند .


در حالت نرمال ، سیستم انتقال قدرت خودرو به سرعت دنده معکوس می کشد ، زیرا این اتومبیل ، یک اتوموبیل ۶ دنده است و برخلاف گیربکس های ۸ یا ۹ سرعته ، دنده معکوس خیلی سریع اتفاق می افتد . انتقال نیرو مانند خودروهای ۸ یا ۹ دنده سریع نیست و عکس العمل "غیرمکانیکی/ارتجاعی" منحصر به فرد ، که در دیگر خودروهای این کلاس یافت میشود را ندارد . فرمان نرم تر است و عکس العمل زیادی که نسبت به کوچکترین حرکت از خود نشان می دهد چندان خوشایند نیست ؛ تقریبا شبیه بازی های ویدئویی است که هر قدر هم خوب از فرمان استفاده کنید باز هم حرکات خودرو غیر قابل پیش بینی است .موتور کیا اپتیما ۲۰۱۶ با یک توربوی کوچکتر و منحنی گشتاوری که گشتاور بیشتری را با سرعت های پایین تر تولید می کند ، بهینه شده است . کمپانی کیا اذعان دارد که اپتیما ۲۰۱۶ دارای بیشترین نیرو در شتاب ناگهانی در هنگام دور گرفتن خودرو است .


مدل جدید اپتیما از توربوی کوچکتری استفاده می کند که  پر سر و صداتر به نظر می رسد و محدوده توان گسترده تری دارد که این تغییر نسبتاً خوبی است .

سواری در اپتیما ۲۰۱۶
کیا اپتیما ۲۰۱۶ سواری فوق العاده نرمی دارد . اپتیما به خوبی از پس تمام موج ها و ناهمواری های جاده ( البته به جز دست اندازهای بزرگ ) بر می آید . به گفته ی کیا ، شاسی خودرو بازبینی شده و ترکیبی از فولاد مقاوم و فوق مقاوم در آن بکار رفته است ؛ همچنین سیستم تعلیق خودرو و قطعات آن به منظور بهبود دینامیک شاسی تغییر کرده است که این تغییرات نتیجه بخش می باشد .  

اپتیما ماشین تقریباً بی سروصدایی است . درهنگام رانندگی اندکی صدای باد می آید و صدای جاده هم خیلی کم در داخل اتاق ماشین به گوش می رسد . کیا می گوید تغییرات شاسی به منظور بهبود دینامیک خودرو ، در جهت کاهش سروصدا و لرزش اتاق نیز بوده است و میبینیم که تغییرات در این زمینه هم تاثیرگذار می باشد.

فضای داخلی اتاق

سرنشینان صندلی جلو خوشحال باشند چراکه حالا آن ها هم همان تنظیمات صندلی که راننده دارد از جمله تنظیم ارتفاع را دارند  ؛ بنابراین افرادی که قد کوتاهی هم دارند می توانند انتهای جاده را بهتر ببینند . در اپتیما  Lx ، صندلی سرنشینان هم قابلیت تنظیم ارتفاع دارد البته در مدل SXL ارتفاع محافظ گودی کمر صندلی سمت شاگرد مانند راننده قابل تنظیم نیست .

کیا می گوید که سیستم کنترل مرکزی ، مایل به سمت راننده است اما نه آنقدر که نتوان به راحتی از سمت شاگرد تنظیمات هوای داخل خودرو را انجام داد یا مسیریاب را دید . درواقع ، اگر کیا نگفته بود که کنترل به سمت راننده مایل است ، ممکن است اصلا متوجه آن نشوید .

در کل ، طراحی داخلی آن خوب است اما ضعف آن یک تصمیم در طراحی داخلی است . کیا داشبورد را با یک خط افقی که یک قطعه تزئینی روی آن قرار دارد طراحی کرده است . بالای این خط یک صفحه ی لمسی و زیر آن دکمه های کنترل قرار دارند . طراحی تقریباً مناسبی است به جز اینکه جلوی سرنشین یک سطح وسیع خالی داشبورد قرار میگیرد و به نظر چندان خوشایند نمی آید و طرح و نقش داشبورد هم کمکی به بهتر شدن این قضیه نمی کند . این مساله در حین رانندگی چندان اهمیتی ندارد اما جلوه خوبی هم برای سرنشین کنار راننده ندارد .  

تنها نقطه ضعفی که می توان روی آن دست گذاشت بوق این خودرو است که طرح روی پلاستیک و قاب گرد آن توی ذوق می زند و آن قدر که از آن توقع داریم ، لوکس نیست .

فضای خوبی برای سرنشین صندلی جلو وجود دارد که به هیچ وجه احساس ناراحتی روی صندلی نمی کند . همچنین مجموعه ی خوبی از محفظه ها برای قرار دادن وسایل مثل شیشه  آب ، تلفن و دفترچه یادداشت وجود دارد . فضای صندلی های پشت با دیگر اتومبیل های آن کلاس رقابت می کند . قرارگیری صندلی راننده دقیقاً به گونه ای است که  فضای مناسبی برای قراردادن پاها در صندلی عقب ایجاد می کند . کمی زانوها بالا می آیند اما درحدی نیست که در رانندگی طولانی مدت آزاردهنده باشد . قطعاً بدتر از سایر خودروهای سایز متوسطی که تاکنون پشت آنها نشسته اید ، نیست . حتی با وجود سانروف پاناروما در مدل SXL فضای بالاسری کافی هم وجود دارد .

مدل جدید اپتیما ۲۰۱۶     
کیا در مدل اپتیمای سال ۲۰۱۶ موتور جدیدی به آن اضافه کرده است که توان آن ۱۷۸ اسب بخار است . موتور چهارسیلندری ۱.۶ لیتری توربو شارژ که دارای یک سیستم انتقال نیروی ۷ دنده ه است .

 کیا اپتیما ۲۰۱۶ تعویض دنده کاملاً روانی دارد اما نه به آن سرعتی که فکر می کنید بطوریکه برخی این مدل را "تنبل" نیز توصیف می کنند .

اتاق مدل LX ۱.۶ T هم آرام به نظر می آید . روکش صندلی ها مقاوم و با کیفیت به نظر می رسد  با این وجود جلوه ی چندان قابل توجهی ندارد . البته خیلی هم بد نیست اما سرآمد این رده هم محسوب نمی شود . ظاهر کلی داخل اتومبیل ( از جمله دوخت و تقسیمات افقی داشبود ) در این تیپ هم وجود دارد و گرچه به اندازه ی مدل SXL شیک نیست ، با این وجود حرف هایی برای گفتن دارد .

مصرف سوخت LX ۱.۶ T در شهر ، بزرگراه ، و ترکیب شهر و بزرگراه به ترتیب ۸/۵ ، ۶ و ۷/۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است . به طور مقایسه ای ، این مقادیر برای مدل SXL  برابر است با ۱۰/۵ ، ۷/۵ و ۹/۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است . 

باتوجه به بهسازی های صورت گرفته و به خصوص مصرف سوخت این مدل ، در بین خریداران مقتصد ، آینده ی روشنی برای این خودرو پیش بینی می شود .بازار اپتیما ۲۰۱۶
طراحی جدید اپتیما ۲۰۱۶ تلاش خوبی بود و این اتومبیل را در بخش بالای این کلاس قرار داد . برجسته ترین تغییرات ایجاد شده در این طرح عبارتند از تقویت شاسی و افزایش کیفیت داخل اتاق ؛  و علیرغم اینکه برخی از گزینه های طراحی داخلی آن چندان مورد توجه نیست و در نظر گرفتن موتور جدید آن ، مورد قابل توجهی در طرح جدید کیا یافت نمیشود که نشان دهنده عملکرد ضعیف آن باشد. این مساله در مورد خودرویی که تاکنون شروع و عملکرد خوبی داشته اهمیت پیدا می کند.


  • 1140

افزودن دیدگاه جدید